Velkopařezitý rybník

Řídelov u Telče

- pozvánka na lehké soustředění

Louka na břehu Malého Pařezitého rybíka za Řídelovem u Telče je místo, na které mám mnoho vzpomínek v souvislosti se založením našeho oddílu jiujitsu. Zde jsem od roku 1989 po několik let "páskoval" v tomto bojovém umění se sparingem Radkem Mezíkem. Všude kolem se rozkládá krásná Českomoravská vrchovina, kde se nemusí chodit ani moc do kopce, ideální na kola, v zimě na běžky. Po každých pár kilometrech je nějaké občerstvení, ale jde pít i přímo voda, která kolem vyvěrá - s množstvím dusičnanů je většinou hluboko pod normou kojenecké vody. cesta mezi Velko a Malo pařezitým rybníkem Spodní voda je zde jen několik desítek centimetrů pod úrovní terénu, takže rybníků je zde bezpočet, ovšem díky tomu i otravných muchniček. Těch se člověk ale nemusí bát, pokud nevstává příliš brzo - mají své letové hodiny, létají jen brzy ráno a pak ještě před setměním - to je pak lepší trávit tuto chvíli v hospodě, nebo si vzít sebou repelent.
meditační zákoutí Velkopařezitého rybníka Kromě možnosti koupání v Malém pařezitém rybníku se přímo v Řídelově nachází soukromý lom telčského potápěčského klubu Poseidon, kde je možno po domluvě využívat zázemí k plnění potápěčských lahví a pod. Zmíněný rybník je zase na půl cestě ke hradu Roštějn (zal. 1339), jehož návštěva stojí za to. Pěkná, leč drahá je i prohlídka telčského zámku, dávná atmosféra na nás dýchne již při našich prvních krocích po telčském náměstí. Kdo dává přednost přírodě před civilizací, může navštívit zajímavý útvar Míchovu skálu.
Malý pařezitý rybník zezadu

I tento rok - od 1. do 6.7. 2008 - jedeme na toto místo. Na rozdíl od předchozích let budeme mít k dispozici tradiční louku na břehu Malého pařezitého rybníka zdarma - její majitel Honza (box + wrestling) to tak umožní, pokud s námi bude moci cvičit jiu-jitsu.

Louka je skvělé ubytování pro dobrodruhy - mimo dvou kadibudek v přilehlém lese, rybníka s čistou vodou (a písčitým vstupem) a nedaleké studánky tam není nic. Vaří se na ohništi, umývá se v rybníce, či potoce. (Kdo potřebuje teplou sprchu, může si skočit do blízkého campu) Nicméně zvládne to každý. Dopravu budeme realizovat auty, dejte vědět, kdo jede, ať to naplánujeme.

Chce-li jet někdo s námi, je vítán. Potřebuje sebou stan, spacák, karimatku, něco, na čem se dá vařit na ohni (ešus, kotlík, starý hrnec a pod.), oblečení na spaní (např. tepláky), na cvičení (např. maskáče - kimono není nutné), do civilizace (kraťasy a pod.) hygienické potřeby, baterku, plavky, knížku, repelent, sirky a pod. No a nějaké jídlo - obchod je trochu z ruky, nicméně v 3 km vzdáleném campu v Řásné je prodejní kiosek, občerstvovací stánek (včetně věcí z udírny) a malá restaurace. Další občerstvení je přímo v Řásné, nebo na opačném směru od tábora - ve zmíněném hradu Roštějn.

Nebude-li se někomu líbit spaní na louce ve stanu, může se ubytovat v již zmíněném 3 km vzdáleném campu. Podmínky ubytování jsou uvedeny na internetových stránkách kempu - www.campvelkoparezity.cz. Na dopravě se domluvíme buď v oddílu, nebo e-mailem (michael.konig@seznam.cz) , či telefonicky. Velkopařezitý rybník nad campem byl donedávna rezervoár pitné vody se zákazem koupání, nyní je koupání možné, čistá voda s nebahnitým přístupem je zde stále. Neznám krásnější rybník, kolem nějž trapně nestraší žádný prodejní stánek (nejbližší - docela příjemný - je několik set metrů vzdálen) - prostě klid a romantika jako prase.

TIP! - vadí vám číst tento text na tomto obrázkovém pozadí? Označte jej do bloku a matoucí pozadí zmizí.